XIII International Festival "Musical Olympus"
May 25 – June 2, 2008
Saint-Petersburg
May 25, Sunday
The Hermitage Theatre
The State Hermitage Orchestra
Conductor Ayyub Guliyev (Azerbaijan), First Prize, The Lutoslawski InternationalСompetition for Young Conductors, Belostok (Poland), 2006
A.Petrov “Vivat, Olympus!”, сelebration overture
L.Spohr Clarinet concerto No.4 in E minor
Soloist Ivan Stolbov (Russia), First Prise, The Japan Wind and Percussion Competition (Tokyo), 2007
S. Prokofiev Symphony-Concerto for cello and orchestra, op. 125
Soloist Marcin Zdunik(Poland), First Prize, The Lutoslawski International Cello Competition, Warsaw (Poland), 2007
***
F.Martin Ballade for trombone and orchestra
Soloist Fabrice Millischer (France), First Prize, The ARD International Music Competition, Munich (Germany), 2007
Miguel Galves-Taroncher(Spain) “LaLunaylaMuerte” for piano and orchestra, First Prize (composition), The Queen Elisabeth InternationalMusicCompetition, Brussels (Belgium), 2007
Soloist Yulianna Avdeeva (Russia), Second Prize, The Geneva International Music Competition (Switzerland), 2006
L. van Beethoven Piano concerto No. 1 in C major, op. 15
Soloist Nikolaus Rexroth (Germany), First Prize, “Jugend musiziert” International Competition (Germany), 2006
May 26,Monday
Cinema House
"Dream Movie Theatre"
The newly created soundtrack for "Sport Honour" Film (Directed by Vladimir Petrov,1951)
Composers Anatoly Korolev, Nikolai Khrust, Vladimir Rannev
Chamber choir of the Smolni cathedral
Conductor Vladimir Begletsov
Percussions Alexander Chernobaev
Artistic director of the Art Music Concert project Vladimir Rannev
May 27, Tuesday
St. Petersburg State Academic Cappella
St. Petersburg Cappella Symphony Orchestra
Conductor Alexander Chernushenko
R.Bennett Marimba сoncerto
I.Xenakis Rebonds B
Soloist Yohannes Fischer (Germany), First Prize, The ARD International Music Competition, Munich (Germany), 2007
S.Rachmaninov Piano concerto No. 2 in C minor, op. 18
Soloist Yulianna Avdeeva (Russia), Second Prize, The Geneva International Music Competition (Switzerland), 2006
***
C.Reinecke Flute сoncerto in D major, op.283
Soloist Maria Cecilia Munoz (Argentina), First Prize, The International Competition for Young Musicians, Belgrade (Serbia), 2007
K.-M. vonWeber Recitative and Aria of Agatha from “Der Freischuetz"
G.Verdi Aria of Leonora from “La Forza del Destino”
R.Strauss “Beim Schlafengehen” (“Time to sleep”) from the Four last songs for voice and orchestra, lyrics by H.Hesse
Soloist Ekaterina Godovanets(Russia), First Prize, The Stenhammar International Music Competition (Sweden), 2006
May 29, Thursday
Grand Hall of D.D.Shostakovich St. Petersburg Academic Philharmonia
St. Petersburg Academic Symphony Orchestra
Conductor Darrell Ang (Singapore), First Prise, The International Competition for Young Orchestra Conductors, Besancon (France), 2007
J.-S.Bach Organ concerto in D minor after A.Vivaldi, BWV 596
Soloist Yulia Yufereva (Russia), First Prize, The Marcello Galanti International Organ Competition (Italy), 2007
F.Liszt «Les Preludes», symphony poem
S.Prokofiev Piano concerto No. 1 in D-flat major, op. 10
Soloist Plamena Mangova (Bulgary), Second Prize, The Queen Elisabeth International Music Competition, Brussels (Belgium), 2007
***
А.Dvorak Cello concerto in B minor, op. 104
Soloist Istvan Vardai (Hungary), Third Prize, The Tchaikovsky International Competition, Moscow (Russia), 2007
N.Rimsky-Korsakov Aria of Snegurochka from “Snegurochka”
J.Massenet Aria of Manon from “Manon”
G.Donizetti Scene and aria of Lucrezia from “Lucrezia Borgia”
G.Rossini Aria of Rosina from “Il barbiere di Siviglia”
Soloist Anna Kasyan (Georgia/France), First Prize, The Julian Gayarre International Singing Competition, Pamplona (Spain), 2006
May 30, Friday
The Hermitage Theatre
The State Hermitage Orchestra
Conductor Shi-Yeon Sung (Republic of Korea), First Prize, The Sir Georg Solti International Conductors’ Competition, Frankfurt am Main (Germany), 2006
W.-A.Mozart Bassoon concerto in B flat major, KV 191
Soloist Rodion Tolmachev (Russia), First Prize, The Japan Wind and Percussion Competition (Tokyo), 2007
J.-S.Bach Violin concerto in A minor, BWV 1041
Soloist Yuki Manuela Janke (Germany), First Prize, The Sarasate International Violin Competition, Pamplona (Spain), 2007
***
G.Bottesini “Carnevale di Venezia”, fantasia for double bass and strings
Soloist Jung Ha-Joung (Republic of Korea), Second Prize, The Koussevitzky International Competition for Double Bass Players, St. Petersburg (Russia), 2007
J.Brahms Piano concerto No. 1 in D minor, op. 15
Soloist Ben Kim (USA), First Prize, The ARD International Music Competition, Munich (Germany), 2006
June 1, Sunday
The Hermitage Theatre
The State Hermitage Orchestra
F.Chopin Piano concerto No. 1 in E minor, op. 11 (1830) (40’)
Soloist Teo Gheorghiu (Switzerland), First Prize, The Liszt International Piano Competition, Weimar (Germany), 2005
***
J.Rodrigo “Fantasia para un gentilhombre” for guitar and orchestra
Villano y Ricercare
Espanoleta y Fanfare de la Caballeria de Napoles
Danza de las Hachas
Canario
Soloist Petrit Çeku (Chroatia), First Prize, The Michele Pittaluga International Guitar Competition, Alessandria (Italy), 2007
F.Borne Fantaisie brillante on Bizet’s “Carmen” for saxophone and orchestra
Soloist Hayrapet Arakelyan(Armenia), Second Prize, The Adriatic Music Competition, Ancona (Italy), 2007
F.Lehar Aria of Prince from “Das Land des Laechelns”
J.Massenet Aria of Werther from “Werther”
G.Puccini Aria of Rodolfo from “La Boheme”
Soloist Yoon Jong Kook (Republic of Korea), Second Prize, The Geneva International Music Competition (Switzerland), 2007
June 2, Monday
Grand Hall of D.D.Shostakovich St. Petersburg Academic Philharmonia
St. Petersburg Academic Symphony Orchestra
Conductor Alexander Rudin
G.-B.Pergolesi “La serva padrona” (“The servant mistress”), opera in concert performance
Intermezzo I
Aria (Uberto)
Recitative (Uberto)
Aria (Serpina)
Aria (Uberto)
Aria (Serpina)
Duet (Uberto and Serpina)
Intermezzo II
Aria (Serpina)
Recitative and Aria (Serpina)
Recitative and Aria (Uberto)
Final. Duet (Uberto and Serpina)
Soloists Irina Mataeva soprano (Serpina), Alexander Morosov bass (Uberto)
***
I.Stravinsky “Pulcinella”, music of the ballet with three solo voices after G.Pergolesi
Soloists Anna Kasyan soprano (Georgia/France), First Prize, The Julian Gayarre International Singing Competition, Pamplona (Spain), 2006
Stanislav Leontiev tenor (Russia), Second Prize, The St. Petersburg Open National Competition for Opera Singers (Russia), 2008
Pavel Shmulevich bass (Russia), Second Prize, The Elena Obraztsova International Competition for Young Opera Singers, St. Petersburg (Russia), 2007